Úhrada videokonzultací i po krizi
Zaměstnanecké pojišťovny začaly nasmlouvávat s ambulantními lékaři v rámci pilotního projektu zdravotní výkon Telemedicína – videokonzultace vzdáleným přístupem.
Praktičtí lékaři mohou vykázat videokonzultaci jen u svých registrovaných pacientů, ambulantní specialisti pouze u pacientů, kteří jsou již v dispenzární péči daného poskytovatele nebo u kterých již proběhlo první prezenční klinické vyšetření.
Výkon je kalkulován na 15 minut času lékaře se specializovanou způsobilostí. Provede se, pokud není nutná nebo možná osobní návštěva ze závažných důvodů. Zápis do zdravotnické dokumentace pacienta musí obsahovat důvod upřednostnění videokonzultace vzdáleným přístupem před osobní návštěvou. Videokonzultaci může iniciovat jak pacient, tak lékař. Výkon nelze použít v případě preventivní prohlídky.
„Během pár let věřím, že si řada lékařů nastaví kromě standardních ordinačních hodin i ordinační hodiny pro online pacienty a půjde o běžnou věc,“ uvedl Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Vzdálené konzultace mají dostat také jasné odborné mantinely. „Připravujeme doporučený odborný postup, abychom těmto službám dali formu. Inspirací nám jsou zkušenosti z Německa, kde je telemedicína již uzákoněná,“ uvedl podle ČTK předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Býma.
FN Olomouc vytvořila vlastní aplikaci pro videokonzultace
Národní telemedicínské centrum při Fakultní nemocnici v Olomouci představilo webovou aplikaci pro dálkovou videokonzultaci pacienta s lékařem. Jmenuje se TM portál FNOL a k nalezení je na adrese konzultace.fnol.cz.
Pacient se nejprve do portálu registruje. Vyplní, do jaké ambulance dochází. Vybrat může z ambulancí, které jsou do projektu zahrnuty. Pak může pacient odeslat lékaři žádost o videokonzultaci. Lékař nebo sestra pak potvrdí termín virtuální konzultace.
„Celé řešení bylo postaveno na open source aplikacích, které bylo možné integrovat do řešení bezplatně. Obrovskou výhodou je, že celé řešení videokonzultací běží na infrastruktuře FN Olomouc a neposílá citlivá data přes třetí stranu, jako je tomu u jiných komerčních řešení,“ uvedl náměstek informačních technologií FN Olomouc Ing. Antonín Hlavinka. FN Olomouc počítá s tím, že aplikaci budou využívat i další nemocnice.
Podle vedoucího Národního telemedicínského centra prof. Miloše Táborského byl v době omezení služeb ambulancí jedinou komunikační formou, kterou pacientům nabízeli, telefon. „Pacienti neměli možnost kontaktovat svého lékaře jinak než telefonicky. Většina chronicky nemocných pacientů, kteří docházejí do specializovaných ambulancí, neměla ani možnost zažádat si o léky jinak než telefonicky. A pokud jim lékař telefon nezvedal, tak neměli jinou možnost, jak léky získat,“ uvedl Táborský. Olomoucká webová aplikace umožní pacientovi také poslat izolovaně žádost o recept na léky.
U představení TM portálu FNOL byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který zopakoval, že telemedicína má podle jeho názoru velký potenciál. Pro zabezpečené videokonzultace existuje několik komerčních řešení, některá byla v době koronavirových omezení k dispozici bezplatně a ani nevyžadují registraci pacienta.