Praktici si poslechnou zvuky hrudníku

 3 min.  |   25. 2. 2020  |   redakce
Klíčová slova

plíce - praktické lékařství - primární péče - pneumologie - hrudník - IPF - fibróza

Není kašel jako kašel. Jeden je z nachlazení, druhý ale může doprovázet astma nebo počínající rakovinu plic. V tom, jak nejlépe rozeznat plicní nemoci, se zdokonalují praktičtí lékaři pod taktovkou plicního lékaře na workshopu na 14. kongresu primární péče. Ten začíná 28. února v Praze. 

Tři případy pacientů se shodnými respiračními příznaky, ale s rozdílnými diagnózami představí praktickým lékařům doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP a přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Na jejich příkladu praktickým lékařům vysvětlí, jak v podmínkách jejich ordinací nejlépe plicní nemoc posoudit. „S chorobami plic, jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) či astma, se praktičtí lékaři setkávají ve svých ordinacích poměrně často. Na vzácnější choroby, jako je například idiopatická plicní fibróza (IPF), narazí však praktik výjimečně, někdy za celou svou profesní kariéru vůbec. To ale neznamená, že by na ně neměl myslet,“ vysvětluje MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

A právě na to, jak odhalit méně obvyklé nebo zvláštní případy, se na workshopu pro praktické lékaře zaměří zkušený pneumolog. „Většina plicních nemocí má alespoň jeden typický příznak. Na ten je pak třeba pomyslet nejenom, když má pacient obtíže, ale i při preventivních prohlídkách. Pokud praktický lékař u pacienta takový projev zaznamená, je důležité, aby jej poslal k plicnímu lékaři na podrobnější vyšetření. Pacient pak dostává šanci na včasné nasazení moderní léčby,“ vysvětluje doc. Koblížek. Typickým příznakem například idiopatické plicní fibrózy je tzv. krepitus – přerušovaný nádechový zvuk připomínající rozepínání suchého zipu nebo chůzi po zmrzlém sněhu. Ten lékař uslyší při poslechu dolní části hrudníku stetoskopem.

Důležitou roli praktického lékaře vidí doc. Koblížek právě ve včasném záchytu nemocí plic, zejména CHOPN. „Jestliže má praktik ve své kartotéce pacienta, kterému je 40–69 let, kouří průměrně jednu krabičku cigaret denně po dobu deseti let a zadýchává se při klidné chůzi do schodů nebo při rychlejší chůzi po rovině, je pravděpodobné, že má CHOPN. Čím dříve se takový pacient objeví v ambulanci pneumologa, tím více let kvalitního života může díky včasnému nasazení léčby získat,“ uzavírá doc. Koblížek.

Účastníci workshopu si také vyzkouší základní spirometrické vyšetření plicních funkcí, uvidí ukázky některých fyzikálních vyšetření plic a simulaci zvuků typických projevů plicních nemocí.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.