Na 1. lékařské fakultě UK se významně rozšíří kapacity simulačního centra

 2 min.  |   4. 10. 2024  |   tisková zpráva 1. LF UK
Klíčová slova

výuka - simulační centra - 1. LF UK

Centrum medicínských simulací 1. lékařské fakulty UK uspělo ve výzvě Ministerstva zdravotnictví ČR financované z prostředků Národního plánu obnovy s názvem „Posílení a rozvoj kapacit simulačních center“. Finanční podpora ve výši téměř 20 milionů koruna bude použita na doplnění nejmodernějších simulačních technologií do dynamicky se rozvíjejícího centra pod vedením přednosty Fyziologického ústavu 1. LF UK doc. Mikuláše Mlčka.

Projekt „Dovybavení Centra medicínských simulací Fyziologického ústavu 1. LF UK“ si klade za cíl zejména zkvalitňovat proces vzdělávání prostřednictvím rozšiřování simulační výuky. Simulační výuka je jednou z nejintenzivnějších a nejinteraktivnějších metod vzdělávání v medicíně, a je tak příkladem nejmodernějších výukových trendů. Typickými didaktickými metodami jsou samostatné řešení problémů, práce v malých skupinách, vysoce realistické provádění úloh, reflexní učení, důraz na porozumění souvislostem a aplikace znalostí v praxi.

„Takový styl výuky dnes bohužel ani v medicínských oborech zdaleka nepatří mezi standardy. Mezinárodní zkušenosti ale jasně potvrzují, že vede k lepší připravenosti absolventů na klinickou praxi,“ doplňuje doc. Mlček, vedoucí centra a autor myšlenky jeho vybudování na 1. lékařské fakultě.

Vybavení hi-end simulátory

Ve shodě s výzvou, kterou vypsalo Ministerstvo zdravotnictví, je projekt zaměřen na specializační vzdělávání, zejména na doplnění nejmodernějšího přístrojového vybavení pro výuku. Současná infrastruktura centra zahrnuje osm multifunkčních simulačních učeben a variabilní prostor pro nácvik technických dovedností.

Pro budoucí rozvoj centra je nyní nutné jej dovybavit „hi-end“ simulátory ultrazvuku, simulátorem ventilace a laparoskopickým simulátorem. Využití najdou simulátory ve výuce interních, chirurgických a intenzivních oborů. Jednotlivé úlohy však budou zaměřeny na nácvik řešení akutních situací i mimo urgentní příjem a JIP a na rozpoznání hrozícího zhoršení stavu s nutností včasného zásahu na příjmových místech, v ambulancích, na interních a chirurgických, pediatrických i gynekologicko-porodnických odděleních. Výuka v centru bude provázaná s výukou bakalářských a magisterských programů i v rámci postgraduálního studia.

Projekt „Dovybavení Centra medicínských simulací Fyziologického ústavu 1. LF UK“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR a poběží do konce roku 2026.


Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.