Informace a žádost pro Vládu ČR a ministerstvo zdravotnictví

 6 min.  |   15. 3. 2020  |   redakce
Klíčová slova

koronavirus - praktické lékařství - SPL - doporučení - COVID-19 - opatření

Informujeme vládu o doporučení, které jsme vydali pro praktické lékaře. S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a vzhledem k akutnímu nedostatku ochranných pomůcek, desinfekce, rukavic atd., od státu jsme prostřednictvím krajů zatím nedostali doposud vůbec žádné pomůcky, jsme přikročili k doporučení, které najdete v příloze tohoto textu. 

Lékaři, mnozí ve věkové skupině nad 60 let, jsou bez adekvátních ochranných prostředků vystaveni extrémnímu riziku. Ze zahraničí přicházejí informace o prvních mrtvých z řad praktických lékařů, kteří podlehli onemocnění COVID-19. 

Zároveň je nutné si uvědomit, že i sami lékaři a sestry našich ordinací se mohou stát významným rizikovým faktorem a přispět k rozšíření onemocnění (k čemuž již bohužel v několika místech ČR došlo). 

Proto žádáme, aby vláda (ministerstvo zdravotnictví):  

  • Zajistila dodávky dostatečného množství ochranných pomůcek pro primární péči a informovala o množství a předpokládaném termínu dodání. 
    Lze uvažovat o různých možnostech řešení– například koncentrace pomůcek do vybraných ordinací či center (pohotovostí), přičemž ostatní by omezily provoz na bezkontaktní. SPL ČR deklaruje připravenost podílet se na organizaci takového řešení. Ovšem základním předpokladem je zajištění pracovníků těchto ordinací dostatečným počtem ochranných pomůcek s příslušnými parametry.
  • Učinila opatření umožňující odložení zbytných kontaktů s lékaři (zejména jde o odložení veškeré posudkové činnosti) a informovala veřejnost
    V současné situaci není možné provádět například prohlídky seniorů na řidičské průkazy, pracovně lékařskou péči atd.)  
  • Vyjasnila pokyny pro státní instituce a veřejnost 
    V současné době se objevuje doporučení u osob s cestovatelskou anamnézou a obtížemi obracet se z důvodu přetížení linek 112 na praktické lékaře, kteří jim ale neumí nijak pomoci a stejně jejich stav budou řešit přes výše uvedený telefonický kontakt. To pouze zahlcuje zdravotní systém. Požadujeme okamžité zřízení telefonických linek, které budou určeny pouze pro lékaře a budou sloužit pro konzultaci stavu nejasných pacientů. Z několika ordinací máme informace o v těchto dnech probíhajících kontrolách ze strany státních orgánů – například Státní ústav pro kontrolu léčiv atd. To v této kritické době zbytečně komplikuje provoz ordinací a ohrožuje zdraví kontrolorů. Žádáme jejich okamžité zastavení.  

MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) ČR 


Doporučení předsednictva SPL pro praktické lékaře

SPL ČR podporuje pravidla, která vláda ČR zavedla ve snaze zamezit dalšímu šíření onemocnění COVID-19 a deklaruje snahu podílet se na jejich realizaci maximální možnou měrou. Ta je však limitována nedostatkem ochranných prostředků. Roušky, které jsou během víkendu a pondělí v počtu 2–3 ks distribuovány praktickým lékařům ve spolupráci s MZ díky soukromým firmám a nadstandardnímu nasazení členů SPL ČR, nám vystačí maximálně na dva dny práce (a nejde o respirátory s FFP 3), navíc nám dochází desinfekce a rukavice. Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíce ohrožených nákazou COVID-19 - lékaři primární péče - je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek. V této situaci a ve snaze nevystavovat lékaře primární péče neúnosnému riziku a také zabránit riziku šíření infekce v ordinacích primární péče vydává výbor SPL ČR následující doporučení svým členům:  

V současné epidemiologické situaci je třeba na každého pacienta s respiračním onemocněním pohlížet jako na potenciálně nemocného COVID-19. Takových pacientů vyšetří každá ordinace VPL řadu desítek denně a není dále možné, aby praktičtí lékaři pracovali bez ochranných prostředků. Proto doporučujeme tento postup: 

1. Od pondělí 16. 3. 2020 používejte striktně po celou ordinační dobu předepsaný respirátor a brýle. To platí i pro ostatní personál ordinace. 

2. Redukujte počet personálu v ordinaci, tak aby Vám omezené množství ochranných prostředků vystačilo co nejdéle.

3. Redukujte ordinační hodiny a zkraťte tak pro personál dobu expozice virem.

4. Z epidemiologických důvodů nelze připustit zbytečné mísení zdravé populace s nemocnými v ordinacích VPL. Proto uzamkněte čekárny svých ordinací a dovnitř vpouštějte pacienty pouze po předchozí domluvě. 

5. Omezte péči pouze na pacienty s akutními potížemi. Pacienty, na které se vztahuje karanténa a mají zároveň klinické příznaky dále směrujte dle platných postupů na KHS a linku 112. Pacienty s banalitami odmítejte. Kontroly chronických pacientů bez akutních potíží odložte. Samozřejmě odložte veškeré preventivní prohlídky, očkování atd. 

6. Chronickou medikaci řešte vystavováním eRP. Pacientům v karanténě vystavujte e-PN pouze na základě telefonické konzultace. Stejně postupujte u všech pacientů, kde je to z medicínského hlediska možné. 

7. S okamžitou platností přestaňte poskytovat pracovně-lékařské služby a zbytnou posudkovou činnost (řidičské a zbrojní průkazy, jiné posudky, výpisy z dokumentace atd. Zastavte vyšetření pro potřebu posudkové služby ČSSZ (invalidní důchody, bezmocnosti). 

8. V okamžiku, kdy Vám dojdou předepsané ochranné pomůcky již nejste schopni zajistit bezpečný provoz ordinace. Proto převeďte činnost Vašich praxí nouzového režimu. V tomto režimu uzavřete své ordinace pacientům. Poskytujte pouze telefonické či elektronické konzultace, zajistěte předpis e-Receptů a vystavování e-Neschopenek, ale nevstupujte do fyzického kontaktu s pacientem. 

9. Pokud jste v dobrém zdravotním stavu, nabídněte své síly zdravotnímu systému k zajištění bazální péče o akutní pacienty cestou LPS či urgentních příjmů. Možné je i řešení, že péče o pacienty bude zajištěna pouze v několika vybraných ordinacích v každém okrese, které budou vybaveny ochrannými pomůckami. 

10. V okamžiku, kdy bude Vaše ordinace znovu vybavena dostatečným množstvím ochranných prostředků, které umožní zajistit bezpečný provoz, vraťte se k režimu provozu dle bodů 4–7. 

11. Tato doporučení platí do odvolání a budou dále upřesňována. Sledujte web SPL ČR.

Předsednictvo Sružení praktických lékařů (SPL) ČR 


 


 

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.